5 דברים חשובים לפני שחותמים על חוזה עבודה

אם אתם עומדים להתחיל עבודה חדשה, אל תחתמו על חוזה העבודה לפני שקראתם והבנתם כל סעיף וסעיף מתוכו. קריאה מעמיקה של החוזה עשויה לחסוך לכם הרבה זמן, כסף ועוגמת נפש בעתיד – ואף תוכלו לסרב להצעת העבודה במידה והחוזה אינו לרוחכם או לא משקף נאמנה את הפרטים שסיכמתם עליהם עם המעביד.

 

קריאת החוזה לעומק

הצעד הראשון ואולי החשוב ביותר שתוכלו לעשות, הוא לקרוא לעומק את חוזה העבודה – ולוודא שאתם אכן מבינים את כל מה שכתוב בו. לעיתים החוזה יפנה אתכם למסמכים נוספים, ובחתימה על החוזה אתם נדרשים לאשר כי קראתם אותם. תוודאו כי אכן קראתם את כל המסמכים הרלוונטיים, על מנת ששום דבר לא יפתיע אתכם בהמשך הדרך.

 

הגדרת התפקיד והיקפו

בחוזה העבודה צריך להיכתב הגדרת התפקיד המדויקת שלכם, היקף המשרה ומבנה השכר שתקבלו. יש לשים לב שפרטים אלו אכן מופיעים בבירור, ושהם תואמים את מה שסוכם עם המעביד במהלך המו”מ.

במידה והגדרת התפקיד המדויקת לא כתובה בחוזה, הדבר עלול לפתוח פתח למעסיק לנצל אתכם לטובת דרישות שאינן אמורות להיות חלק מהעבודה שלכם (למשל הטלת משימות ושליחויות אישיות עבורו).

 

פירוט הזכויות הסוציאליות

מעבר למבנה השכר והיקף המשרה – ישנם תנאים סוציאליים לא מעטים שהמעסיק מחויב לתת לכם. הוא מחויב, לדוגמה, להפריש בכל חודש סכום מהמשכורת שלכם אל קרן פנסיה ולאפשר לכם לנצל ימי חופשה או מחלה שלהם אתם זכאים.

 

איסור עבודה נוספת

מקומות עבודה רבים מחתימים בחוזה העבודה את העובדים שלהם על הגבלת עיסוק נוסף בזמן שאתם מועסקים אצלם. במידה והשכר שאתם עתידים לקבל אינו גבוה, ואתם יודעים כי תדרשו לעבוד בעבודה נוספת בו זמנית – יש לשים לב לסעיף זה, ולבדוק האם מקום העבודה אינו מגביל אתכם לעשות זאת.

 

סיום ההעסקה

גם בעת סיום ההעסקה אצל מעביד מסוים, יש לכם חובות מסוימות כלפיו – ולו יש חובות כלפיכם. אחד מהחובות שלכם עשויה להיות סעיף בחוזה העבודה שמורה על שמירת סודיות, שכן המעסיק לא מעוניין שסודותיו המסחריים יסתובבו בשוק לאחר עזיבתו של עובד מסוים.

יש לשים לב כי במקרים מסוימים נכתב בחוזה העבודה כי אינם רשאים לעבוד אצל מעסיק מתחרה באותו תחום למשך תקופה מסוימת לאחר סיום העסקתכם.

 

המעביד לא עומד בהתחייבויותיו לפי חוזה העבודה?

במידה ובחוזה העבודה לא כתובים סעיפים מסוימים, או במידה והתחלתם לעבוד ואתם רואים שחלק מההתחייבויות והתנאים שמפורטים בחוזה העבודה לא מתקיימים – תוכלו לפנות לעורך דין איתי אדרת – עורך דין לדיני עבודה. עורך הדין יבחן לעומק את חוזה העבודה, ויפעל על מנת שתקבלו את כל הזכויות שמגיעות לכם ושימולאו כל ההתחייבויות שלהן המעסיק התחייב בזמן המו”מ ובעת החתימה על חוזה העבודה.

למידע נוסף בנושא דיני עבודה – www.martindale.co.il

 

חתימה על דף