3 שטחים ששייכים לצבא על פי חוק מדינת ישראל

במידה ואתם מחפשי דירה להשקעה במרחב הישראלי ייתכן ואתם מתעניינים גם לדעת אילו אזורים נמצאים בשליטת צהל. אזורים אלו יכולים להיות לצורך בסיסים צבאיים או שטחי אימונים החולשים את אזור רמת הגולן והדרום וייתכן וחשוב לכם לדעת מהם האזורים הללו כשאתם רוכשים דירה. במאמר נדבר על שליטת צהל על אזורים ברמת הגולן והצפון, אזור הדרום והמרחבים עד אילת ויהודה ושמרון ואזור עוטף עזה:

 

רמת הגולן ואזור הצפון

אזורי הצפון והדרום הם אזורים עליהם צהל חולש על מרחבים רבים מאוד עקב המרחק ממרכז ורחבים ושטחיים פנויים בהם צה”ל יכול להתמקם לצרכים שונים. לא נוכל לפרט על מקומות ספציפיים בהם לצה”ל יש שליטה אמנם אנחנו יכולים להגיד לכם כמובן על החרמון שלצה”ל יש שליטה ממוקדת על המרחב, התלים השונים לאורך גבול סוריה ועד ירדן וישנם מרחבים גדולים ונרחבים, שטחי אש לאימונים כל הדרך מטבריה ועד קצרין וצפונה למג’דל שמס והחרמון.

 

אזור הדרום ומרחביים מדבריים

כל מי ששירת שירות קרבי כמעט יכיר את אזור הדרום, מבה”ד 1 שבאזור מצפה רמון ודרומה עד אילת שם יש אינספור של שטחי אימונים ושטחי אש באזורים המדבריים יותר של ישראל הריקים מאדם ואינם קרובים לאוכלוסייה. האזורים המדבריים ממצפה רמון ועד אילת מכוסים שטחים השייכים לצה”ל.

 

יהודה ושומרון ואזורים בעזה

כמובן שגם אזור יהודה ושומרון נמצא בשליטה של צה”ל, בעיקרי אזורי A וB. קניית נכסים שם עשויה להיות כמובן בעייתית יותר עקב האוכלוסייה העוטפת והבעיות הביטחוניות הכלולות באזורים אלו. שטחים אלו נמצאים אם לא בשליטה של הצבא בפיקוח ממוקד או שליטה חלקית המפקיעה המון זכויות מובנות מאליו שיש לאזרחים באזורים המרכזיים יותר בישראל.

באזור עוטף עזה ניתן יהיה גם למצוא שטחי אמונים ואזורים השייכים לצבא ולכל הפחות תחת אחריות אדוקה של הצבא על האזורים וצירים במרחב.

לצה”ל יש שליטה ישירה על כ40% מכלל השטחים בישראל, חלקם תחת שימוש שבא לידי ביטוי של צרכים שונים של הצבא וחלק ניכר מכיל בניינים נטושים או שאינו נמצא כעת בשימוש על ידי צה”ל.

 

סיכום – שלושה שטחים ששייכים לצבא על פי חוק מדינת ישראל

לצבא בישראל יש השפעה ישירה ומשמעותית על השוק הנדלן בישראל. עיר הבה”דים היום שנמצאת כעת בדרום היית פעם בצריפין בראשון לציון וכעת לאור הנדלן היקר ערך שבאזור המרכז הצבא הזיז את מיקומו.

קשה לדבר על מקומות ספציפיים בהם הצבא שולט עקב מגבלות צנזורה אמנם חשוב לכל הפחות להכיר  את העובדה כי לצהל יש השפעה רבה על שטחים ונכסים בישראל ויש לו שליטה בעיקר באזורי הצפון והדרום בשטחים הפתוחים וגם באזור תל אביב וירושלים.

למידע נוסף מגורמי מקצועי שמכירים את הנושא מקרוב יש להיכנס לקבל את המידע אצל אתר המקצוענים בנדל”ן.

שטחים

עו''ד ענבר אלון

חבל שתשלם מחיר כבד!
שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.