שחרור מהצבא לתושבי חו"ל

תוכן עניינים

כמה פעמים קרה לכם שנתקלתם בחיילים בודדים במסגרת השירות שלכם, כאלה ש"רק רצו לתרום" ? , שהגיעו מתוך אידיאולוגיה וזיקה אמתית למדינה ? האם באותו רגע הבנתם מה הויתור שהם עושים עבור הגיוס לצה"ל ? דילמת הגיוס עבור תושבי חו"ל היא אבן דרך בחייהם הבוגרים שיכולה להשפיע רבות על המשך דרכם ולכן הם אינם מפחיתים מחשיבותה.

לפני שנדבר על שחרור מצה"ל עבור תושבי חו"ל, מוטב שנגדיר מכף רגל ועד ראש את מעמדם, כדי להבין בכלל את התופעה ומדוע היא כל כך מיוחדת.

 

מי הוא בעצם תושב חו"ל ?

מדובר באדם אשר נולד להורה ישראלי על אדמת חו"ל, ומחזיק באזרחות נוספת מלבד אזרחותו הישראלית. במצב שכזה, הרי שמדובר באדם שלא בהכרח חש זיקה עמוקה למדינת ישראל ולא מכיר במשמעות העמוקה של מגורים בה ושל תרומה למדינה, וכמובן שזה לא תלוי בו, שכן הוא לא נולד על אדמת ישראל. בשביל להבין את הסיטואציה, אתן דוגמא אישית: בת דודתי מצד אבא, נשואה ואמא לשני ילדים ומתגוררת עם משפחתה בניירובי, עיר הבירה של קניה.  בנה הראשון נולד כאשר המשפחה שהתה בבולגריה, ולכן הוא מחזיק בדרכון נוסף מלבד זה הישראלי. בנה השני נולד כאשר שהו בניירובי, ולכן הוא מחזיק בדרכון קנייתי מלבד זה הישראלי. לביקורים בישראל הם מגיעים באופן די נדיר ולא קבוע, וגם בבית הם בקושי מדברים עברית עם ההורים. מפאת כל הסיבות האלה, ניתן להגיד באופן די ברור כי הילדים אינם מרגישים כל זיקה למדינה, ביקרו בה פעם או פעמיים בחייהם ולא מתחנכים במוסדותיה. אז איפה בעצם הבעיה ? אחת כזו עלולה לצוץ באם תגיע המשפחה לביקור בארץ.

 

אז מה החוק מספר לנו ?

על פי החוק, כל אזרח ישראלי שעבר את גיל 16 מחויב בשירות, גם אם אינו גדל בארץ ואינו מתגורר במדינה באופן סדיר. במצב שכזה ישנה המלצה גורפת לשכור מבעוד מועד את שירותיו של עורך דין צבאי אשר מתמחה בפתרון מצבים מהסוג הזה על מנת שיפעל בהקדם האפשרי להסדרת מעמדו של הנער מול הצבא. בעצם בהגיעו של הילד לגיל 17 (לרוב זה גיל קבלת צו ראשון והתחלת תהליכי גיוס טרום צבאיים), הוא מחויב להסדיר את מעמדו מול הצבא וכמובן שההמלצה היא להתחיל תהליך זה מבעוד מועד, כבר בגיל 16.

 

אז גם לי מותר ?

פטור משירות על בסיס שהייה בחו"ל, ניתן עבור מי שעומד באחד מבין שלושת הקריטריונים הבאים: בן של שליחים בחו"ל, להיות בן מהגרים או להיות יליד חו"ל.

 

גם פה ענייני מגדר נמצאים על כף המאזניים

אלו הקריטריונים אשר מעניקים זכאות לפטור, אך באופן לא שוויוני וקצת מפתיע, הם מאפשרים פטור אוטומטי לבנות בלבד !. אם מדובר בבנים, הם יצטרכו לדרוש את הפטור מצה"ל בהגיעם לגיל 17 ובתנאי שעומדים באחד מהקריטריונים המצוינים לעיל. את התהליך עצמו נהוג לבצע בקונוסולייה הישראלית במדינה בה מתגורר אותו מועמד לשירות הביטחון, שם הוא ימלא טפסים שמוכיחים כי הוא חי במדינה המדוברת ומנהל את חייו שם. חשוב לציין כי במקרה שבו ההורים עלו לארץ ורק הבן נשאר בחו"ל, הוא יאבד את זכאותו לפטור מגיוס. במקרה שבו כל הורה חי במדינה אחרת, מעמדו ייקבע על פי ההורה שבחזקתו הוא נמצא. יש לציין כי במקרה בו ההורים עלו לארץ, והבן יבחר לעלות מאוחר יותר, אך הוא עדיין בטווח הגילאים של 18-29, הוא יידרש להתגייס באופן מידי ולא יינתן לו פטור מפאת גילו המבוגר. רק לאחר שיעבור את גיל 29 למעשה לא יידרש להתגייס לשירות גם אם הורים גרים בארץ והוא אינו מחזיק בקריטריונים לפטור.

 

ביקור בארץ הקודש

תושב חו"ל רשאי לבקר בישראל כל שנה לתקופה של עד 120 יום מצטברים. בנוסף הוא גם מורשה לשהות בישראל באופן חד פעמי למשך זמן של עד שנה, הנקרא "שנת שהיה". מעבר לתקופה זו, ייאבד התושב את מעמדו ואת זכאותו לפטור מהשירות הצבאי.

 

אולי בכל זאת כדאי לחשוב על זה שוב ?

חשוב לציין כי למרות הקריטריונים אשר מאפשרים פטור, רצוי כי כל תושב חו"ל אשר זכאי להם ישקול בכובד ראש האם ברצונו לדרוש את הפטור הנ"ל, וזאת מסיבה עיקרית וחשובה: הצבא תמיד היה ותמיד יהיה קונצנזוס בקרב החברה הישראלית.

 

לסיכום

כמעט בכל מקום עבודה, מסלול לימודים או כל מסגרת קבועה אחרת, אנו נמדדים בין היתר על פי השירות המשמעותי שעשינו או לא. במידה ותושב חו"ל מקבל פטור משירות ובגיל 24 מחליט לעלות לארץ ולחפש עבודה, הוא עלול להיתקל בקשיים או לכל הפחות בהמון בירוקרטיה וניסיון להבין האם ביקש פטור מהצבא מסיבה אמתית ולגיטימית או שמא ניסה "להשתמט" ולדלג על פרק זה בחייו, על מנת להגיע מאוחר יותר לארץ ישראל ולהתחיל כאן את חייו הבוגרים. מסיבה זו, לפני תחילת תהליך בקשת הפטור, רצוי כי התושב ינסה לחזות האם בשלב מאוחר יותר בחייו הוא יחפוץ בהגעה לארץ וניהול חיים כאן, שכן אי השירות בצבא עלול לפגוע בו במצב שכזה, ומסיבה זו מדובר בהחלטה כבדת משקל שיש לבדוק לעומק לפני שמקבלים.

 

פריצה

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

תוכן עניינים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו