פקודות מטכ”ל

תוכן עניינים

בטח כבר שמעתם את המושג "פקודות מטכ"ל", מכיוון שהוא אבן דרך ומונח יסוד משמעותי במערכת המשפט הצבאית. יש המון מיתוסים שקשורים לפקודות המטכ"ל ובמאמר הבא ננסה לפתור שאלות כמו: יש המון פקודות מטכ"ל, האם חובה להכיר את כולן? איזו פקודות יכולות למנוע ממכם להגיע למצבים של משפט? ומהן הפקודות הכי מוכרות וחשובות שיצאו לאחרונה? באופן כללי ננסה להבין מה המונח הזה פקודות מטכ"ל אומר בעצם, מי אחראי עליהם ומה מטרתן.

 

אז מה הן בעצם פקודות מטכ"ל

פקודות מטכ"ל הן פקודות כלליות שראש המטה הכללי, או בראשי התיבות המטכ"ל, מוציא לפומבי ומטרתן העיקרית לקבוע חוקים וכללים הקשורים לתחום השירות הצבאי וליישר קו ברור ואחיד במגוון תחומים. פקודות המטכ"ל למעשה באות להגן ולממש את והזכויות והחובות של חיילים בשירות הסדיר ובשירות המילואים. כאשר עולה דילמה או בעיה מוסרית על סדר היום הצבאי ומכך גם הציבורי (למשל המעשה של אלאור עזריה, או כל נושא החטיפה והשחרור של גלעד שליט, שהיו שנויים במחלוקת ונהפכו לדיון ציבורי) המטכ"ל משתדל להוציא חוקים, תוך דיון והבנה של המורכבות של אותן הדילמות המוסריות, כדי שיהיה ברור ומוחלט מה מותר ומה אסור במסגרת המערכת הצבאית.

חייל שפועל בניגוד לפקודות המטכ"ל יועמד לדין.

 

יש פקודות מטכ"ל רבות, האם חובה לדעת את כולן?

התשובה מורכבת, כן צריך ורצוי לעיין בכולן, אך מן הסתם אי אפשר להכריח חיילים לעיין בהן ובטח שלא ללמוד אותן בעל פה. אולם בטירונות המפקדים מלמדים כמה מפקודות המטכ"ל הבסיסיות ביותר, אבל יש עוד המון פקודות שלא מלמדים. אם כך כדאי שתדעו שעפ"י פקודת מטכ"ל 33.0101  כל חייל רשאי לבקש זמן מקציני השלישות בבסיסם, שמחובתם לעזור לכם לקבל את הזמן הזה, לעיין ולקרוא את הפקודות ובכך לאפשר לחיילים לעמוד בהן ולא להפר אותם, שכידוע "אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש". הפקודות מסודרות לפי מספרים בצורה כרונולוגית ושמית כזה שמאפשר סדר וחלוקה לפי נושאי התעניינות ספציפיים.

 

היתרונות בידיעת פקודות המטכ"ל

באופן טבעי ונורמלי לגמרי, הרוב המוחלט לא יודע את פקודות המטכ"ל וחי עם זה בשלום. מתי כן חשוב לעיין בפקודות ? בעיקר לפני הליך משפטי צבאי וזאת מכמה סיבות, קודם זה יעזור לכם לבחון את ולהבין את מערכת המשפט ואת חומרת המקרה שעליו אתם נשפטים ובכך גם לסייע לכם להבין האם החמירו אתכם בגזר הדין ושווה לכם להתייעץ עם עורך דין צבאי (שיודע היטב את פקודות המטכ"ל). או שאולי קרה המקרה ההפוך והקלו בעונשכם, ואם כך כל מה שנותר לכם לעשות הוא להודות על מזלכם ולהשתדל לא להסתבך שוב.
עוד יתרון משמעותי בידיעת פקודות המטכ"ל הוא שלפעמים מגיעים לכם זכויות בתור חיילים או משרתי מילואים שאתם כלל לא יודעים עליהם.

ולסיכום, החוקים האלו אומנם יכולים להעמיד אתכם לדין, אבל חשוב לזכור שהמטרה שלהם היא למעשה לשמור על הזכויות שלכם במסגרת שירות החובה שלכם למדינה. ולכן אם נקלעתם לסיטואציה כלכלית, חברתית, משפחתית וכו', עיון בפקודות המטכ"ל יכולות מאוד לעזור לכם לדרוש זכויות שמגיעות לכם ומאוד להקל על ההתמודדות עם הסיטואציה. בהמון מקרים, צה"ל מצליח לתת עזרה משמעותית בסיטואציות כאלה, מה שבאזרחות הייתם נאלצים להתמודד בכוחות עצמכם. אז לימדו לנצל ולהשתמש בחוק לטובתכם ולהימנע מבעיות ועונשים בעתיד! אם מאוחר מידי ואתם אמורים לעמוד למשפט בקרוב, לכו לעיין בפקודות ואולי תגלו משהו שלא ידעתם.

קישור לאתר צה"ל ובו פקודות המטכ"ל:https://www.idf.il/%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%90%D7%AA%D7%A8-%D7%94%D7%A4%D7%A7%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA/

 

סמל של חוק ומשפט

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

תוכן עניינים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו