פקודות מטכ"ל

תוכן עניינים

פקודות מטכ"ל הן רשימה של פקודות, גם חובות וגם זכויות, שמוציא הרמטכ"ל – ומחייבות את כלל משרתי צה"ל. הפקודות עוסקות בנושאים רבים – כמו המשמעת הצבאית, ארגון הצבא, המנהל התקין והבטחת פעילותו התקינה והרציפה של צה"ל. חייל שלא נוהג לפי פקודות מטכ"ל נחשב ככזה שעובר עבירה – ועלול להישפט על כך בפני בית דין צבאי. להלן יוצגו מספר נושאים נבחרים בפקודות מטכ"ל.

 

נושא תנאי שירות

פקודות המטכ"ל בנושא תנאי השירות כוללים בתוכם מספר תתי נושאים – כספים ביחידה, תשלומי שכר ותוספות, הוצאות אישיות ושוברי נסיעה והלנה, חופשות ונופש, חנויות שק"ם ונושא סעד והנחות כספיות שונות.

פקודות אלו נועדות על מנת לאפשר את רווחתו של החייל בזמן שירותו הצבאי, וקובעות שהוא זכאי למשכורת חודשית בתקופת השירות הסדיר (אשר הסכום שלה משתנה בהתאם לתפקידו של החייל – קרבי, תומך לחימה או עורפי), זכאי לפיקדון ומענק צבאי לאחר שחרורו מצה"ל, לחופשות בתאריכים מוגדרים אחת למספר חודשים (אשר נקראות גם "הדממות") ועוד.

 

נושא החינוך

על פי פקודות המטכ"ל, חייל בשירות סדיר שלא סיים 12 שנות לימוד, או שסיים את שנות לימודיו בחו"ל ולא בארץ – חייב להשלים בתקופת שירותו את חוק לימודיו על מנת לקבל תעודת גמר לימודים. השלמת הלימודים מתקיימת בבית הספר הצבאי להשכלה, או מטעמו ובפיקוחו.

בנוסף, חייל שמשרת בשירות סדיר ואינו מתמצא בשפעה העברית – חייב בלימודי עברית בתקופת שירותו.

פקודות אלו נועדו על מנת לדאוג לחייל ולעתידו המקצועי, ולהקל על השתלבותו שחיים האזרחיים ובשוק העבודה לאחר שחרורו מהצבא.

 

נושא הרפואה

כל חייל זכאי לטיפול רפואי נאות במהלך תקופת שירותו. הגורם המטפל בחייל יהיה מחויב לשמור בסוד על המידע הרפואי שנוגע לחייל, ולתת לו טיפול הולם המותאם למצבו. בנוסף, חייל זכאי לטיפול שיניים, פה ולסת, שיינתנו מטעם הצבא.

מעבר לטיפול האישי בכל חייל בעת צורך רפואי – כל יחידה בצה"ל מחויבת להימצא בפיקוח תברואתי מתמיד. על היחידה לנהל יומן תברואה, מפקד היחידה או ממלא מקומו נדרשים לעורך מדי שבוע ביקורת על מצב התברואה הכללי של היחידה ולרשום ביומן התברואה את הליקויים שנמצאו במהלך הביקורת. מפקד היחידה אף נדרש להקצות בכל יום כוח אדם מתאים לניקיון המחנה.

 

נושא הדת

צה"ל מחויב לשמור על אורח החיים התקין ולהימנע מפגיעה ברגשותיהם של כל משרתיו, לרבות חיילים דתיים וחרדים. על כן, ישנן פקודות מטכ"ל ספציפיות הנוגעות לעניין הדת.

למשל, בכל מטבח צבאי נדרשים להיות לפחות שני עובדים שיאושרו על ידי הרבנות הצבאית הראשית, שתפקידם יהיה לפקח על שמירת הכשרות במטבח. ישנן תקנות מחמירות בנוגע לכשרות במטבחי צה"ל, ונדרשת הפרדה מוחלטת בכלי הבישול, ההגשה והאוכל בין המטבח החלבי למטבח הבשרי.

בנוסף, לפי פקודות מטכ"ל יש לאפשר לכל חייל להתפלל ולנהוג לפי דתו. בכל יחידה חייב להיות מבנה שישמש כבית כנסת, שימש באופן בלעדי לעריכת תפילות, ללימודי קודש ולמסיבות לפי מסורת ישראל שקשורים לדת (חגיגת החגים למשל).

 

נושא משטר ומשמעת

נושא המשמעת הוא נושא מרכזי בצה"ל, ומושם עליו דגש רב. הוא כולל בתוכו מספר נושאים שמפורטים בפקודות המטכ"ל – משמעת ביחידה, שיפוט, דגלים, תלבושת, סמלים ואותות, טקסים, בתי דין צבאיים ותעבורה בדרכים.

למשל, בנושא התלבושת – חייל נדרש ללבוש מדים בכל זמן שהוא בתפקיד או במסגרת צבאית. עליו להקפיד על הופעה מסודרת, שכוללת לבישת מדים נקיים ונעליים מצוחצחות. בנוסף, אם החייל קיבל עיטורים או אותות במהלך שירותו – עליו לענוד אותם בצורה ובסדר שנקבעו בפקודות המטכ"ל.

 

צלף

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

תוכן עניינים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
חקירות מצ"ח

מצ"ח, או בשמה המלא "משטרה צבאית חוקרת", היא יחידה

כתבות נוספות שאולי תאהבו