פטור ממילואים לדתיים

תוכן עניינים

רקע

כבר בשנות קיומה הראשונות של מדינת ישראל נקבע על ידי ראש הממשלה דוד בן גוריון כי בחורים מיועדים לגיוס אשר מקיימים אורח חיים דתי לחלוטין יזכו לפטור משירות בצבא ההגנה לישראל. פטור זה שאנו מכירים עד היום, רלוונטי לשירות סדיר בלבד. התהליך לקבלתו פשוט באופן יחסי: המיועדים לשירות בטחוני (מלש"בים) מצהירים לפני גיוסם על קיום אורח חיים דתי ובאופן כמעט מיידי הם מקבלים פטור משירות סדיר או לחלופין מקבלים מסלול שירות מותאם. הליך זה גם מעוגן בחוק שירות ביטחון (התשמ"ו-1986).

סוגיית הפטור משירות צבאי מטעמי דת, עולה שוב כאשר החיילים נדרשים לשרת שירות מילואים. לרוב, מי שקיבל פטור משירות סדיר מטעמים דתיים לא יידרש להתייצב למילואים. אולם, ישנם לא מעט חיילים שהתגייסו לשירות סדיר כחילוניים ולאחר השחרור חזרו בתשובה ושינו את אורח חייהם בתקופה שבין הסדיר לשירות המילואים. במצב כזה, יצטרכו החיילים להגיש בקשה מיוחדת לפטור ממילואים מטעמים דתיים, במסגרתה יצטרכו להוכיח שחייהם אכן השתנו מאז שירתו כחילוניים בשירות סדיר. בניגוד לחיילים שהיו דתיים גם בסדיר, הבקשה לא תאושר באופן אוטומטי והיא תיבחן על ידי ועדה צבאית מיוחדת שתקבע האם החייל זכאי לפטור.

 

איך מקבלים את הפטור?

מבחינה טכנית, על מנת לקבל את הפטור החייל או החיילת יצטרכו לבחור באחת משתי אפשרויות: הראשונה, להצהיר בפני דיין בבית הדין הרבני או בפני שופט על עצם היותם דתיים. השנייה, להגיש תצהיר משפטי שייערך אצל עורך דין צבאי. בכל אחת משתי האפשרויות, החייל או החיילת יצטרכו להצהיר על אורח חיים דתי לחלוטין שכולל שמירת כשרות ואיסור נסיעה שבת. כמו כן, הם יצטרכו לצרף את צו המילואים, תעודת זהות ואישור על תשלום אגרה לבקשה שהוגשה.

על מנת שהפטור יאושר, יש להוכיח ולא רק להצהיר את עצם העובדה שאורח חייהם ואופן התנהלות משפחתם הינו דתי לחלוטין. ככל שהדבר יוכח בצורה מהימנה יותר, כך הסבירות לקבלת הפטור גבוהה יותר. בימים אלו, בשל חוסר רצון לשרת שירות מילואים, צה"ל והוועדות המוסמכות לכך בודקים היטב את אמיתות הצהרת החיילים לעומק וברצינות רבה. במסגרת הבדיקה עשויות להיערך סקירה של הרשתות החברתיות וביקורות פתע בביתו של החייל המבקש.

לאחר שלב ההצהרה, ועדת הפטור תזמן את החייל המבקש להשתחרר משירות מילואים והיא זו שתחליט באופן סופי האם לאשר את הפטור או לא. כאמור, קבלת הפטור איננה אוטומטית ואיננה ודאית, הפטור יינתן רק במצב שבו הועדה שוכנעה כי החייל אכן שינה את אורח חייו והפך לדתי גמור. יש לציין שמפקדי היחידה, המפקדים הישירים וגם גורמי השלישות והקישור אינם מוסמכים לשחרר משירות מילואים מטעמים דתיים ולכן אינם רלוונטיים לתהליך זה.

 

חשוב לדעת

ככלל, הצבא לא רואה בעין יפה את "תרבות הפטורים" והרצון שעולה לאחרונה לקבל שחרור משירות צבאי ולכן, מומלץ לגשת לתהליך זה אך ורק אם יש בו מן האמת ולא להשתמש בערוץ זה כדי לקבל שחרור משירות מילואים. כמו כן, חשוב לדעת שעד שלא ניתן הפטור באופן רשמי על ידי הוועדה, החייל שמבקש את הפטור ממילואים יהא חייב להתייצב למילואים אם קיבל צו. כלומר, בהינתן וצו המילואים נקבע למועד מוקדם יותר מתאריך הגשת הפטור או הזימון לוועדה, חובת ההתייצבות למילואים עדיין קיימת. היעדרות, נפקדות ועריקות בשלבי בקשת הפטור בוודאי לא יועילו ולכן מומלץ לציית להוראות הצבא ולהתייצב אם נדרש. במידה ואין ביכולתכם להתייצב לשירות המילואים מומלץ לפנות לערוץ של פטור זמני משירות מילואים. בכל מקרה, לא מומלץ להסתבך עם הצבא בנושאים שכאלה.

 

אנשים מתפללים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

תוכן עניינים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו