פטור ממילואים מחמת צמצומים

גם את\ה עושים מילואים? אם כן – איך הייתם מגיבים אילו היו אומרים לכם שקיבלתם פטור? האם הייתם שמחים על כך או שמא אתם דווקא מאלו שאוהבים את המילואים ונהנים לשבור שגרה לטובת הגנת המולדת?

 

על השירות הצבאי במדינת ישראל

כל אדם במדינת ישראל, מחויב בשירות סדיר מלא. השירות הסדיר נכון לשנת 2020, אורך 30 חודשים, כלומר – שנתיים וחצי, לגברים, ואילו שירותן הצבאי של נשים המתגייסות לצבא ההגנה לישראל, אורך שנתיים. לעיתים, השירות הפעיל מתקצר – כך למשל, בני ישיבות המתגייסים מטעם ישיבות ההסדר משרתים בפועל פחות משנתיים וחצי, כך גם חרדים המתגייסים לגדודים ייעודיים, עולים חדשים, מתנדבים מחו”ל ועוד. במקרים אחרים, השירות הצבאי דווקא מתארך – כך במקרה בו החייל מתגייס לשירות קרבי ביחידה מובחרת הדורשת יותר משנתיים וחצי של שירות, או במקרה בו החייל חותם קבע.

 

מי לא מתגייס לצבא?

ישנם קריטריונים בחוק שירות הביטחון אשר מקנים פטור משירות החובה ואלו הם: על רקע מצב משפחתי-הריון ונישואין(לנשים), על רקע רפואי – פרופיל 21, על רקע דתי, מטעמי מצפון, השתייכות למגזרים שאינם חייבים בגיוס ועולים חדשים.

חייל\ת אשר עונים על אחד מהקריטריונים המוזכרים לעיל זכאים לפטור משירות, אולם אם הם אינם רוצים בכך הם יכולים להגיש בקשת התנדבות ובהתאם לכישוריהם הצבא יחליט האם לשבץ אותם. כאשר הצבא רואה לנכון לגייס אותם, הם בודקים את המגבלות שלהם על מנת לשבץ אותם בתפקידים המתאימים להם.

 

המשך השירות הצבאי לאחר השחרור

כל מי ששירת בצבא, וודאי מכיר את המשפט – ‘הצבא האמיתי זה המילואים’. ואכן, למרות שהחייל סבור כי שירותו הצבאי מסתיים ביום גזירת החוגר – יום השחרור, הרי שדי מהר הוא יגלה כי בתיבת הדואר מחכה לו זימון לשירות מילואים פעיל. לעיתים – השירות אורך שבוע, לפעמים יום אחד, ויש מקרים בהם שירות המילואים אורך חודש ימים ואף למעלה מכך.

 

מי חייב להגיע למילואים?

על פי החוק במדינת ישראל חייל\ת שסיימו את השירות הסדיר ויש להם חוגר מילואים, מחויבים להתייצב לצו המילואים בעת קבלתו בעתיד. את הצו הם יקבלו לתיבה האישית באתר מילואים בהתאם לצורך של הצבא ביחידה בה הוא נמצא ולתפקידם.

עבור חלקנו – המילואים שוברים שגרה, לאחרים נחמד לשבת עם החבר’ה, אך ישנם אנשים אשר מתקשים לעזוב את חייהם הפרטיים למספר שבועות במהלך השנה. חשוב לדעת, כי אי – התייצבות לזימון המילואים עלולה להיגרר להליכים משפטיים ולהשלכות מעשיות. כנהוג, אדם שלא התייצב לזימון עולה למשפט צבאי אשר יכול להוביל לספיגת עונשים וקנסות.

 

מה תפקידו של חייל מילואים?

תפקיד חייל המילואים בדרך כלל נקבע על פי תפקידו והכשרתו בסדיר, אולם ישנם שינויים אשר יכולים לחול בתפקיד בהתאם לתפקוד הפיזי והנפשי של החייל ובהתאם לדרישות של הצבא והיחידה אליה הוא משויך.

על מנת לרענן את הצוותים ואת מחלקות המילואים – בכל מה שקשור לחיילי לוחמה, ישנן מחלקות אשר עולות כמחלקה אורגנית עוד מתקופתם בסדיר לפלוגה הלוחמת, אך לעיתים מפרקים את הצוותים ואת המחלקות האורגניות למחלקות מילואים וותיקות. זאת, על מנת לשמור על כוח מילואים לוחם רענן.

 

האם ניתן לקבל פטור ממילואים?

אדם אשר לא יכול להתייצב למילואים בשל סיבות שונות רשאי להגיש בקשה לפטור זמני ואף מלא ממילואים, זאת, אם סיבותיו של האדם עונות על הקריטריונים שבהם ניתן להשיג פטור כגון: גיל, הריון, תפקיד בכיר, דת והמגוון עוד רחב.

במקרה והחייל עונה על אחד מן הקריטריונים, עליו לבחור בעורך דין צבאי מקצועי ומנוסה, אשר ייצג אותו מול מערכת המשפט הצבאית. עורך הדין יציג בפני מערכת המשפט הצבאית את הסיבות בגינן האדם אינו יכול לשרת כחייל מילואים פעיל, ואם אכן יש לאדם סיבות מוצדקות לפטור הן יתקבלו והוא אכן יקבל את הפטור המגיע לו. ככלל, קשה לקבל פטור, אולם קיים פטור מפתיע ולא צפוי – פטור ממילואים מחמת צמצומים.

 

מהו פטור מילואים מחמת צמצומים?

פטור מילואים מחמת צמצום הינו פטור אשר מעניק לצה”ל את האפשרות לעשות שינויים במערכי כוח אדם להם הוא זקוק בשל קיצוצים בתקציב הביטחון, הצורך שיש לחייל ביחידה,  השינוי שחל במבנה היחידות השונות ועוד מגוון סיבות נוספות. ככלל, ישנם חיילים עורפיים אשר מקבלים כבר את הפטור בעת ‘גזירת החוגר’, כלומר – ביום האחרון של שירות החובה שלהם. אחרים יקבלו את הפטור בהתאם לשיקולי הצבא ולנסיבותיו האישיות. בפועל, מעטים הם החיילים שקיבלו פטור בעת השחרור אשר ייקראו לשירות מילואים פעיל.

 

מה שונה הפטור הנ”ל מפטורים אחרים?

ישנם מספר פטורים אשר יכולים למנוע מאיתנו לשרת במילואים כגון: פטור מחמת גיל, הריון, אי כשירות רפואית, התנהגות רעה ועל רקע דת או מצפון. כמו כן, יש פטור נוסף העונה לשם פטור מחמת צמצום כוחות המילואים. בשונה מן הפטורים האחרים שהוצגו לעיל, פטור זה הינו חד צדדי. כלומר, צה”ל הוא הסמכות היחידה אשר מעניקה את הפטור הנ”ל וזאת על סמך שיקוליו ונסיבותיו הבלעדיות. הבדל נוסף הוא שאין וועדה אשר בוחנת את המקרה האם להעניק את הפטור או לא, ובמקרה זה צה”ל הוא הגורם הבלעדי אשר מקבל את ההחלטה על צמצום. בשל כך, החייל ישוחרר גם אם אינו רוצה בכך.

 

מה קורה אם קיבלתם פטור, אך אתם בכל זאת רוצים להמשיך לשרת?

אם שוחררתם מהמילואים בשל הפטור הנ”ל ואתם עדיין רוצים להמשיך ולתרום למדינה, עליכם להגיש בקשת התנדבות למילואים וצה”ל יבחן כל מקרה לגופו על פי מספר קריטריונים כגון: נסיבות הבקשה, מצבו של הפונה, הצורך בכוח אדם וכו’. אם לדוגמא, חייל שירת כמדריך קרב מגע, אך ביום השחרור קיבל פטור בניגוד לרצונו, הוא יכול להגיש בקשה מנומקת שתיכתב מול עורך דין צבאי ולהתפלל שצה”ל יאפשר לו להמשיך בתפקידו במילואים.

 

לוחם סיירת

עו''ד ענבר אלון

חבל שתשלם מחיר כבד!
שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.