פטור ממילואים לדתיים

תוכן עניינים

מה עושה חייל חילוני שהשתחרר וחזר בתשובה? האם הוא חייב לשרת במילואים אפילו שזה נוגד את אורח חייו הדתי? הבאנו לכם את כל הפרטים על קבלת פטור על רקע דתי משירות מילואים.

לא פעם קורה שחייל חילוני משתחרר מצה"ל ולאחר מכן חוזר בתשובה. בדומה לשירות הסדיר, גם בזמן מילואים ניתן לקבל פטור משירות.

 

מי יכול לקבל את הפטור?

כל חייל מילואים שמרגיש ששירות צבאי עלול לפגוע באמונתו הדתית ובאורח חייו הדתי. לרוב יהיו אלה חיילים חילוניים שלאחר שחרורם התחזקו והתקרבו לדת או חיילים דתיים שנישאו ומרגישים שחיי המשפחה הדתיים שלהם לא עומדים בקנה אחד עם שירות צבאי. חיילי מילואים אלו יוכלו להגיש בקשה לפטור ממילואים על רקע דתי.

 

איך עושים זאת?

שלב ראשון- קצינת הקישור היחידתית

ראשית, יש לפנות לקצינת הקישור של היחידה ולהגיש דרכה בקשה לקבלת פטור על רקע דתי. חיילים דתיים שמעוניינים לקבל פטור, ידרשו להוכיח כי הם אכן דתיים ומנהלים אורח חיים דתי. זאת מאחר ויש לא מעט אנשי מילואים שמנסים לקבל את הפטור, למרות שאינם דתיים.

 

שלב שני – בית הדין הרבני

איש המילואים יזומן לבית דין רבני ושם יוכיח כי הוא שומר שבת וכשרות, ומנהל חיים דתיים.
עבור חיילות זהו השלב האחרון ולאחר שבית הדין קיבל את הצהרתה, החיילת  תקבל פטור ממילואים באופן אוטומטי. לחיילים לעומת זאת יש שלב נוסף בדרך אל הפטור.

 

שלב שלישי – ועדת הפטור

לאחר הצהרתו בבית הדין והוכחה שהוא דתי, החייל יזומן לפגישה עם וועדת הפטור. בוועדת הפטור החייל ישאל בשנית על אורח חייו ויענה על שאלות הנוגעות לדת. כל זאת על מנת לוודא שהחייל אכן זכאי לפטור המדובר. לא פעם צה"ל ינהל מחקר מעמיק אודות החיילים שמבקשים פטור על רקע דתי. המחקר יכול להתבצע דרך הרשתות החברתיות ווידוא המקומות בהם החייל מסתובב, האם הוא מעלה תמונות בשבת, אוכל במקומות ללא תעודת כשרות ועוד. וועדת הפטור היא השלב האחרון, ובמידה והוועדה מאשרת את קבלת הפטור החייל אכן פטור משירות מילואים.

יש לציין כי קבלת הפטור היא תהליך שלוקח זמן. במידה וקיבלתם צו מילואים לפני קבלת הפטור עליכם להתייצב למילואים כחוק. אי התייצבות עלולה להיחשב כנפקדות או כעריקות, דברים שעלולים לפגוע בקבלת הפטור ולגרור עונשים מטעם הצבא.

 

הבקשה לא אושרה – מה בכל זאת אפשר לעשות?

לאחר דחיית הבקשה ניתן להגיש ערעור, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע העוסקים בתחום ומכירים אותו על מנת להעלות את הסיכוי לקבל את הפטור.

חייל דתי אשר מבקש פטור ממילואים על מנת לא לשרת יחד עם חיילות כמקובל ביחידתו, יוכל להגיש בקשה לעבור ליחידה אחרת. את טופס מעבר היחידה ניתן למלא באתר המילואים של צה"ל, גם כאן ניתן לערער על תשובה שלילית בפני קצינת הקישור של היחידה.

אפשרות אחרת היא קבלת פטור ממילואים בגין סיבה אחרת בחייכם המאפשרת זאת. יש מגוון דרכים לקבל פטורים, החל מבעיות רפואיות ועד להורות לשישה ילדים ומעלה. את הבקשות לפטור מגישים דרך אתר המילואים או דרך קצינת הקישור של היחידה.

לסיכום, קבלת פטור ממילואים זהו תהליך לא פשוט שיכול לקחת זמן רב. על כן אנו מקווים שלפני שתחליטו להגיש את הבקשה, תבדקו שאתם אכן זכאים לפטור ותבינו מה התהליך כולל.

 

איש צבא

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

תוכן עניינים

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו