נפקדות מהצבא

נפקדות הוא מונח שמוכר לכל מי ששירת בצבא במדינת ישראל (ומכיוון שהשירות בישראל הוא חובה – זהו מונח שמרבית האוכלוסייה ככל הנראה מכירה).

אז מהי בעצם נפקדות מהצבא, מה ההשלכות הנלוות אליה, וכיצד תוכלו להימנע ממנה (יחסית בקלות)?

 

הגדרת הנפקדות

כידוע לכולם, הצבא הוא גוף בעל חוקים וכללים ברורים ונוקשים, שכל חייל נדרש לעמוד בהם. אחד מהחוקים הבסיסיים ביותר בצבא הוא החיוב של כל חייל להתייצב בבסיס בו הוא משרת, ולשרת שירות מלא ורצוף.

כאן נכנס בעצם המונח “נפקדות” – שפירושו אי התייצבות של חייל לבסיס בו הוא משרת או למקום אחר אליו הוא נדרש להגיע כחלק מהשירות הצבאי. המונח כולל גם איחורים משמעותיים ללא סיבה מוצדקת, ונטישת הבסיס בזמן שהחייל אמור לשהות בו.

המונח “נפקדות” חל על חייל שעובר עבירות אלו במשך כתקופה של עד עשרים ימים. אם עבירת העבירות נמשכת לתקופה של יותר מעשרים ימים – החייל מוגדר כעריק. העונש שיקבל חייל עריק עתיד להיות משמעותי יותר, וכן הטיפול בעניינו יוצא מהיחידה בה החייל משובץ – ועובר לטיפול המשטרה הצבאית.

 

סוגי נפקדות

לפי פקודת צה”ל, ישנם שני סוגים של נפקדות – כזו שנמשכת פחות מיממה (עשרים וארבע שעות), וכזו שנמשכת יותר מיממה.

מי שנעדר פחות מיממה לא צריך להשלים את זמן ההיעדרות לאחר תאריך השחרור הרשמי שלו, וכן הוא ימשיך לקבל את משכורתו הצבאית. בניגוד לכך, חייל שנעדר מעל יממה מהבסיס שלו ללא כל הצדקה – יצטרך להשלים את זמן ההיעדרות לאחר תאריך שחרורו, וכן משכורתו הצבאית תוקפא.

 

העונש שמקבל חייל נפקד

חייל שנפקד עומד למשפט מול קצין בכיר ביחידתו, שמוסמך לתת עונשים משמעתיים. העונש המקסימלי שניתן להשית בעבירת נפקדות הוא שלושים וחמישה ימי מחבוש. עם זאת, זהו אינו עונש אוטומטי – אלא משתנה בהתאם לנסיבות ולנתונים של כל חייל.

יש מספר נסיבות שיכולות להקל או להחמיר עם החייל. למשל, אם לחייל היו סיבות מוצדקות להיעדר מהבסיס בזמן השירות (מצב נפשי, כלכלי, פיזי ועוד), במידה וההיעדרות הייתה רק חלקית (בשעות מסוימות ולא לימים שלמים), וכן דרגתו ותפקידו הצבאי של החייל.

 

התייעצות עם עורך דין צבאי

יש להניח כי מרבית מקרי הנפקדות אינם נגמרים בעונש מאסר של שלוש שנים – שכן זהו עונש כבד ומשמעותי.

עם זאת, החייל לא יכול לסמוך על זה שהקצין שישפוט אותו יתחשב בכל הנסיבות הרלוונטיות שגרמו לו להיעדר, ויקל בעונש שיש להשית עליו. מומלץ מאוד לכל חייל שעומד בפני משפט צבאי על נפקדות לשכור עורך דין צבאי.

עורך הדין הצבאי יכול להשתמש בניסיון הרב שהוא צבר במקרים קודמים שהוא טיפל בהם, וידע כיצד לעזור לחייל לקבל עונש מופחת על נפקדות – וייתכן אף שיצליח למנוע את ההכרח במשפט.

לסיום, נרצה להמליץ לכל חייל שקורא שורות אלו – במידה ויש לכם סיבה מוצדקת להיעדר מהגעה לבסיס הצבאי, אל תחכו שהימים יעברו וההשלכות ילכו ויהיו משמעותיות יותר. מחובתכם ליידע את המפקד הישיר שלכם על כל היעדרות, ולקבל את אישורו לכך (בין אם מדובר בכמה שעות שעליכם לצאת לבדיקה אצל רופא, ועד היעדרות של מספר ימים מסיבה מוצדקת כלשהי).

סביר להניח שאם הנסיבות אכן מוצדקות – לא תהיה כל מניעה מצד המפקד לאשר לכם את ההיעדרות, ואי לכך ההשלכות של הנפקדות הופכות להיות מיותרות לחלוטין.

ניתן להימנע מההשלכות של הנפקדות והעריקה מהצבא באמצעים פשוטים מאוד – ולכן האפשרות הטובה והיעילה ביותר היא לקבל את אישור המפקד שלכם.

 

איש משפט

עו''ד ענבר אלון

חבל שתשלם מחיר כבד!
שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.