כיצד חוקים דרקוניים מובילים לנפגעים נוספים בכביש

המדיניות הקשה לגבי ההתנהלות בכבישים וריבוי תאונות הדרכים העלתה את התופעה במקום לצמצם אותה. כיצד החוקים הדרקוניים מובילים לנפגעים נוספים בכביש – על כך במאמר הבא.

 

המדיניות של אכיפה נוקשה

למרות החוקים הדרקוניים הדוגלים באכיפה ועונשים תאונות הדרכים נמצאות בעלייה מדי שנה וגורמות לאובדנות רבים ולנזק כלכלי קשה במדינה. מכיוון שהתאונות קורות עקב הפרת חוקי התנועה, הענישה הפכה לדבר עצום על מנת להרתיע את הנהגים במיוחד כשמדובר על נהיגה במהירות מופרזת. השאלה הגדולה היא האם הענישה והאכיפה הרבה יעילות. המדינה מוציאה אלפי שקלים על הצבת מצלמות מהירות בכבישים בינעירוניים ומציבה שוטרים בצדי הדרכים על מנת לתעד ולתפוס נהגים עבריינים. לדעת המומחים יד קשה היא לא מה שיצמצם את התאונות, אלא יש לטפל בתופעה מהשורש שלה. כלומר, להפעיל שיטה אחרת שאינה כוחנית על מנת לחנך את הציבור לנהיגה נכונה.

 

על מה מבוססת המלחמה בכבישים?

את המלחמה בתאונות הדרכים מבססים על האיכות של הכבישים, הבטיחות של כלי הרכב והכשרת הנהגים. בשל העובדה שהתשתיות והכבישים בארץ הם אלו האחראים לחלק גדול של הקטל בכבישים, מן הראוי שיקדישו מאמץ וכסף בנושא זה. כשמדובר בעבירות הקשורות לסטייה מהנתיב, לאו דווקא הן קורות לצורך עקיפה. הרבה פעמים מגלים שהכביש היה שבור או מסוכן ולכן הנהג ניסה להתחמק וסטה בצורה מסוכנת מהנתיב. בנוסף, יש להפחית את שעור המס על רכישת מכוניות על מנת שהציבור ירכוש מכוניות בטוחות. כמו כן, יש להתייעל בנושא הענישה. אם היום נהג שעובר את המהירות או עבירות תנועה אחרות, מקבל קנס ונקודות, צריך באופן שיטתי לקיים קורסי הכשרה לנהיגה בטיחותית, התנסות מעשית שתשפר את הנהיגה והפעלה נכונה של שיקול הדעת במקום ללמד שוב תאוריה או תמרורים.

 

האם שיפור כלי הרכב הוא בטיחותי יותר?

ככל שהרכב חדשני יותר ומכיל כריות אוויר, מערכות התראה המתריעה כאשר סוטים מהנתיב או מתקרבים לרכב אחר יותר מדי ואמצעים נוספים שגורמים לנהגים להיות ערניים יותר, כך הנהיגה תהיה בטוחה יותר. ביחד עם זאת, החדשנות מביאה עימה גם מערכות מולטימדיה ותקשורת משוכללת שמסיחה לא פעם את דעתם של הנהגים. לכן כל נהג שנוהג ברכב חדש צריך לתפעל את המערכות בדרך קולית ולא על ידי מגע וכך לשמור על בטיחותו ובטיחות הנוסעים שאיתו.

 

מה עושים נהגים על מנת להימנע מקנסות גבוהים או מפסילת רישיון?

בשל העובדה שנהגים רבים נתפסים על עבירות של מהירות מופרזת ומקבלים נקודות וקנסות, רבים מהם פונים למשרד עורך דין תחבורה על מנת להסיר את הנקודות ולהפחית את העונש כמה שיותר. ביחד עם זאת, אם היו מעלים את המהירות המותרת בכבישים בינעירוניים, לא היו נענשים כל כך הרבה נהגים. לחילופין, יש להוריד את המהירות המותרת באזורים עירוניים וצפופים.

Car, Accidents