חקירת מצ”ח – מדוע היא כה מפחידה?

בסופו של יום לכל אחד מאתנו יש פחדים המלווים אותנו בחיים, יש אנשים אשר מפחדים מגבהים, אחרים ממטוסים, אך יש לציין כי הפחדים הללו הם לא תמיד רציונליים ואין מאחוריהם בסיס אמיתי.

ועם זאת יש דברים שכדאי לפחד מהם מכיוון שיש להם השפעה עצומה על החיים שלכם.

הדוגמא המובהקת ביותר לכך היא חקירת מצ”ח. חקירה זו יכולה להיות עם השפעה עצומה על החיים של חייל צעיר ויכולה להסתיים בכלא.

לכן הדבר האחרון שמומלץ אם הזמינו אתכם לחקירה זה לזלזל בה ועליכם להבין כי חקירה היא דבר בעל השפעה עצומה על החיים שלכם.

 

מדוע יש צורך לפתוח בחקירת מצ”ח ובמה היא שונה מחקירת משטרה?

לא רבים מודעים לכך אך יש הבדלים בין חקירת מצ”ח ובין חקירת משטרה וזאת עקב העובדה כי לצבא יש סמכויות אחרות מהמשטרה. הדין הצבאי שונה מן הדין הפלילי וכל ההתנהלות של שני הגופים הללו שונה לחלוטין. חקירת מצ”ח נפתחת לרוב עקב תלונה של מפקדים בכירים או עקב פעילות מניעה שנוקטת מצ”ח בכדי לגלות עבירות בצבא. יש לציין עוד כי במצ”ח פועלים נערים בני שמונה עשרה לעומת המשטרה הכחולה שבה פועלים חוקרים מנוסים אשר עברו דבר או שניים בחיים לעומת נערי הצבא במצ”ח. עם זאת יש לציין כי חקירת מצ”ח יכולה להיות חוויה מאוד לא נעימה וזאת עקב הכוח הרב שיש למצ”ח.

 

מדוע יש יותר טעויות בחקירות מצ”ח?

הייתם מצפים כי מצ”ח תהיה אחד הגופים הטובים במדינת ישראל וזאת עקב האחריות העצומה שיש עליה. אך האמת היא כי ביחידה הזאת יש הרבה מאוד טעויות ובעיות. אין מה לעשות העובדה כי ילדים בני שמונה עשרה מנהלים את החקירה משמעה כי יש יותר טעויות ויותר האשמות שווא. אם נקראתם לחקירת מצ”ח אתם חייבים להבין כי לא בטוח שהאמת והצדק יצאו לאור ויש סיכוי לא קטן שאתם תואשמו במשהו שהוא כלל לא אשמתכם. כל עוד מצ”ח לא מאוישת באנשי קבע בכל התפקידים תהיינה יותר בעיות ויותר האשמות שווא וזה כמובן משפיע על החייל הנחקר.

 

הזמינו אתכם לחקירה? מה עושים עכשיו

עליכם להבין כי חקירת מצ”ח היא בעלת משמעויות גדולות על חייכם וזה אומר כי אתם חייבים להתגונן בכל האמצעים שעומדים לרשותכם כנגד החקירה הזאת. על רקע זה יש לציין כי הדבר החכם ביותר שאפשר לעשות בכדי להתמודד עם חקירת מצ”ח זה לפנות אל עורך דין שייצג אתכם מול רשויות הצבא. זוהי ההתמחות של העורך דין והוא יוכל להבטיח כי אתם תשמרו על הזכויות שלכם מול החקירה הקשה. העורך דין יתדרך אתכם כיצד להתמודד עם החקירה ויבטיח כי מצ”ח לא ממציאה דברים או בונה תיק לא מבוסס שאין מאחוריו שום דבר. לכן ברגע שהזמינו אתכם לחקירה כדאי לכם לקחת עורך דין ולא לוותר על כך.

 

אל תבחרו עורך דין שייצג אתכם מבלי לקבל עליו המלצות

כמובן שאם אתם מחפשים אחר עורך דין אתם חייבים להבטיח כי הוא יהיה הטוב ביותר שיש. ככל שהעורך דין יהיה ברמה יותר גבוהה כך הייצוג שלכם יהיה יותר טוב. לכן עולה השאלה איך נבטיח כי העורך דין יהיה הטוב ביותר? אם כן הדרך הטובה ביותר להבטיח זאת היא לפנות אל העורך דין ולבקש ממנו טלפונים של לקוחות עבר שלו. לאחר מכן תתקשרו אל הלקוחות הללו ותראו האם הם ממליצים על העורך דין או לא. ברגע שיהיו לכם המלצות על העורך דין תוכלו לבחור בו בלב שלם ותהיו בטוחים כי הוא ברמה הגבוהה ביותר שיש וייצג אתכם כמו שצריך.

 

האם כדאי לקחת עורך דין מהסנגוריה הצבאית או עורך דין פרטי?

לא רבים יודעים זאת אך בצה”ל קיימת סנגוריה צבאית אשר יכולה לייצג אתכם מול מצ”ח והתביעה הצבאית ולכן עולה השאלה האם כדאי לשכור את השירותים של עורך דין פרטי או של עורך דין מהסנגוריה הצבאית. אם כן היה והפרוטה מצויה בכיסכם פעמים רבות יהיה עדיף לשכור עורך דין פרטי מכיוון שהקשב שלו אליכם יהיה הרבה יותר גבוה מאשר הקשב של עורך דין מהסנגוריה. ברגע שהעורך דין מקבל כסף על הייצוג המחויבות שלו אליכם היא הרבה יותר גבוהה וסביר להניח כי הוא ילחם על הזכויות שלכם בצורה הרבה יותר טובה ממה שהיה עד עתה ועל כך יש לתת את הדעת.

 

השתחררתם מהצבא האם מותר להזמין אתכם לחקירה מצ”ח?

אחת השאלות החשובות ביותר היא עד מתי אפשר להזמין אותנו לחקירות מצ”ח? אם כן הכלל הוא בדרך כלל כי אפשר להזמין אתכם לחקירת מצ”ח עד שנה מהשחרור. אם חלפה שנה אזי אי אפשר להזמין אתכם לחקירה. עוד כלל שכדאי להכיר בנוגע לחקירת מצ”ח שאם שפטו אתכם בדין משמעתי אזי אי אפשר לשפוט אתכם בדין פלילי ומצ”ח לא יכולה להתערב בנושא זה. כמובן שיש חריגים לכללים הללו אך בכל פעם שמזמינים אתכם לחקירת מצ”ח כדאי לפנות אל עורך דין המכיר הן את הכללים והן את היוצאים מן הכלל והוא יבטיח כי הזכויות שלכם תישמרנה ולא תופרנה על ידי כוחו העצום של צה”ל ומצ”ח.

 

האם מצ”ח והמשטרה הכחולה משתפות פעולה?

לא רבים מודעים לכך אך פעמים רבות יש קווים משיקים בין המשטרה הכחולה האחראית על שיטור בחברה האזרחית ובין מצ”ח אשר אחראית על שיטור בצבא. כך אפשר לראות כי שני הגופים הללו משתפים פעולה בתיקים מורכבים וזאת בכדי למצות את הדין עם העברייניים. כמובן שמשטרת ישראל היא גוף הרבה יותר גדול ממצ”ח וכך המשאבים והיכולות שלה הרבה יותר רציניים. כך יוצא כי פעמים רבות מצ”ח משתפת פעולה עם המשטרה אשר היא זו שמובילה את החקירה. על רקע זה יש לציין כי אם הסתבכתם עם חקירה של מצ”ח יכול מאוד להיות שגם המשטרה הכחולה מעורבת ואז אתם נמצאים בבעיה הרבה יותר גדולה.

 

על מה שמה מצ”ח דגש בחקירותיה?

מצ”ח חוקרת עבירות רבות של חיילים אך אפשר לומר כי היא שמה דגש על עבירות סמים, גניבת נשק והונאה. בכל אחת מהעבירות הללו יש חקירות רבות ואין ספק כי העבירות הללו הן קשות ודורשות אכיפה מוגברת. כמובן שמצ”ח עוסקת בעבירות נוספות אך הליבה של הפעילות שלה היא העבירות הללו ואלו בלבד.

 

משפט

עו''ד ענבר אלון

חבל שתשלם מחיר כבד!
שיחת ייעוץ שֶׁתַּחֲסֹךְ לך טעויות של בית סוהר.